ליידי/בייבי/פרלי – שאלות ותשובות

בריאות מושלמת ומשתלמת

בריאות מושלמת ומשתלמת

 

מה הם מחשבוני הביוץ ליידי-קומפ Lady-Comp ובייבי-קומפ Baby-Comp ?

ליידי-קומפ/בייבי-קומפ היא המערכת הרפואית הראשונה המקצועית והמקיפה ביותר בעולם למניעת הריון ולתכנון משפחה. המערכת מספקת את כל השרותים הניתנים על ידי אנשי מקצוע בתחום הרפואה או תכנון המשפחה, כולל:

• חקירה ובדיקה (מדידת חום ושאלות על מועדי קבלת הווסת).
• איסוף והערכה של הנתונים (שרטוט וניתוח של גרף הטמפרטורה ונתוני הווסת).
• אבחנה אמינה ו/או חיזוי (רמת הפוריות בכל יום, קביעת הריון).

המערכת מבקרת באופן מושכל את תהליך מדידת החום כדי למנוע שגיאות אפשריות (למשל מיקום לא נכון של המדחום, זמן מדידה קצר מדי, וכו…). כתוצאה מכך מובטחת אמינות אופטימלית. כל זה מבוצע על ידי מחשב, אשר גובהו 2 ס"מ, קוטרו 9 ס"מ ומשקלו רק 100 גרם. כל אשר את צריכה לעשות הוא ללחוץ על כפתור פעם אחת ביום, לא צריך נסיון קודם.
זה מאפשר לליידי-קומפ/בייבי-קומפ לחזות את הימים הפוריים והלא פוריים במחזור החודשי של האשה בצורה פשוטה, מהירה ואמינה (בממוצע צריך כ-30 שניות בכל יום) וללא השפעה או הפרעה לתפקוד היומי הטבעי של גופה.

ליידי-קומפ/בייבי-קומפ מאפשר לנשים להשתמש בשיטות תכנון משפחה טבעיות ללא התערבות גופנית מזיקה. הם גם מבטלים את הצורך באמצעים טורדניים במהלך קיום יחסי מין.

לליידי-קומפ/בייבי-קומפ יש שני שימושים אפשריים:

• מניעת הריון.
• סיוע בכניסה להריון במקרים של תכנון משפחה או כאשר יש קושי להכנס להריון.

השיטה מבוססת על ממצאים רפואיים מוכחים:

• האשה מבייצת רק פעם אחת במהלך המחזור החודשי שלה. במקרים נדירים קורה ביוץ פעמיים או שלושה, אך זה תמיד קורה במשך 24 שעות סמוכות.
• לאחר הביוץ, הביצית שומרת על יכולתה להיות מופרית לתקופה מירבית של 18 שעות.
• לאחר קיום יחסי מין, הזרעונים שומרים על יכולתם להתנועע ולהפרות בתוך גוף האשה לתקופה מירבית של 96 שעות.
• התיאוריה שקיום יחסי מין יכול לגרות ולעורר את הביוץ, הוכחה כלא נכונה.

אין שום סיבה הגיונית לאישה להכביד על בריאותה, או חיי המין שלה, עם אמצעים למניעת הריון במשך 28 ימים מלאים, כאשר למעשה היא יכולה להיכנס להריון רק במשך כ 6 ימים בלבד של המחזור החודשי.
מחשבוני ליידי-קומפ/בייבי-קומפ מבשרים על פיתוח של שיטה, אשר מזהה ומציינת מראש את תקופת הפוריות הזו, כמעט ללא שום מאמץ מצידך. כל מה שנדרש הוא מדידות טמפרטורה קבועות וסימון של ימי הווסת M. אפשר להשתמש במכשיר ללא נסיון קודם וללא סכנה של טעויות ושגיאות מערכת.

ליידי-קומפ/בייבי-קומפ משלב את:

כל התוצאות והממצאים של מחקרים אשר פורסמו על הנושא של אמצעי מניעה טבעיים.
שיטות חישוב ביו-מתימטיות יעילות ושיטות חיזוי ממוחשבות.
טכנולוגיה של מערכות מדידה, אלקטרוניקה ומחשבים העדכניות ביותר.

תכנית ההערכה של ליידי-קומפ/בייבי-קומפ חישבה וניתחה כראוי כ 1,000,000 מחזורים של נשים עד היום.

משמעות הדבר היא כי, בפעם הראשונה, יש פתרון נוח, חסכוני בזמן, אמין, ולגמרי טבעי לבעיה זו, שבו רווחתה ובריאותה לטווח הרחוק של האישה נלקחות בחשבון ומקבלות קדימות.
במהלך השישה ימים הפוריים בחודש, אפשר להשתמש בשיטות משלימות, כימיות או מחסום מכאני (קונדום, דיאפרגמה, וכו', אבל באופן מוחלט לא גלולות או התקנים) .

 

האם ליידי-קומפ/בייבי-קומפ נחקר על ידי מומחים רפואיים?

פרוייקט המחקר המדעי הראשון אשר התמקד באמינות של מיקרו-מחשבים, אישר כי ליידי-קומפ ובייבי-קומפ מבטיחים ביעילות תוצאה של 0.7 במדד פרל. מדד פרל משמש להערכת אמינותם של אמצעי מניעה.
ד"ר דורותי באכהופר כתבה תזה (עבודת מחקר) על "אמינות, קבלה ובטיחות המסופקים על ידי המיני-מחשבים ליידי-קומפ ובייבי-קומפ" במניעת הריון ובתכנון משפחה טבעיים. עבודתה נמשכה על ידי פרופסור פרוינדל מבית החולים העירוני בדיסלדורף, גרמניה.
במשך יותר משנתיים השתתפו במחקר 686 נשים מגרמניה, שויצריה ומקסיקו, ונשאלו על הניסיון שלהן עם שני המכשירים.

הסקר הראה בבירור כי ליידי-קומפ ובייבי-קומפ הם שני המכשירים היחידים בעולם שמסוגלים להבטיח מדד פרל של 0.7 בקביעות. המשמעות היא שהם בטוחים כמו הגלולה. (אנא קראי את דף המחקרים שלנו לקבלת מידע נוסף).

פרוייקט מחקר שנערך באוניברסיטה "סאסארי" באיטליה, השווה בין שתי שיטות לקביעת רגע הביוץ וזיהוי הימים הפוריים במחזור החודשי. בוצעה השוואה בין שיטות קליניות (כגון שימוש באולטרה סאונד, זיהוי המצאות ההורמון אסטרוגן בשתן, וזיהוי המצאות ההורמון פרוגסטרון בדם) ובין שיטת מדידת הטמפרטורה על ידי מחשב בייבי-קומפ. המחקר בוצע על נשים שנחשבו לעקרות במשך שלוש עד שמונה השנים שלפני המחקר. שתי השיטות הניבו תוצאות כמעט זהות. נמצא רק הבדל מינורי בלבד, מתוך 30 המחזורים שנבדקו, נמצאו שני מחזורים בהם בייבי-קומפ לא זיהה בצורה ברורה את זמן הביוץ. כל שאר הפרמטרים היו זהים לגמרי. יש לכך חשיבות מיוחדת כאשר לוקחים בחשבון שהשימוש בבייבי-קומפ הצריך רק מדידת חום קצרה בבוקר באמצעות חיישן אלקטרוני (מדחום עם דיוק גבוה) ומייצג פתרון מהיר, נקי ופשוט.

בשנת 2010, בוצע מחקר ע"י פאנל מומחים של "האגודה הפולנית לגינקולוגיה" בנושא
שיטות לתכנון משפחה טבעי המשמשות למניעת הריון.
המחקר נערך בקרב 510 נשים, אשר השתמשו במחשבונים מעל 13 חודשים, אישר את היעילות של שיטת המחשבונים למניעת הריון או לזיהוי הביוץ, עם מדד פרל 0.64, וסיכם כי, נשים הבוחרות בהתנזרות מיחסי מין במשך התקופה הפורייה של המחזור, כדי להימנע מהריון לא רצוי, יוכלו לזהות את התקופה הפורייה, בדייקנות גבוהה ביותר, באמצעות שימוש במחשבונים ליידי קומפ/בייבי קומפ.

 

האם כל אשה יכולה להשתמש בליידי-קומפ/בייבי-קומפ לתכנון משפחה?

כן, עם כמה חריגים, ליידי-קומפ/בייבי-קומפ לא יכול לצמצם את הימים הפוריים באופן זהה אצל כל הנשים. אצל נשים עם מחזורים יציבים אפשר להגיע למספר קטן יותר של ימים פוריים מאשר אצל נשים עם מחזורים תנודתיים. אולם אין מקום לדאגה מאחר ומחזור של 28 ימים קיים רק בסטטיסטיקה. לאחר שהערכנו למעלה ממיליון מחזורים, תמיד יש תנודות במספר הימים. השאלה היא מה רמת האי-יציבות. תנודות של 2-3 ימים הם במסגרת הנורמה וליידי-קומפ/בייבי-קומפ יודע לתת מידע אמין.
ליידי-קומפ/בייבי-קומפ תוכנת כך, שבכל פעם שיש ספק הוא מדליק נורית צהובה, המשמעות היא שאי אפשר לדעת אם האשה פוריה (אדום) או לא פוריה (ירוק) באותו היום.
תצוגה ירוקה מבטיחה באמינות מקסימלית שהאשה לא פוריה באותו היום, ללא קשר להשפעות חיצוניות.

על ידי שימוש בליידי-קומפ/בייבי-קומפ, נערות צעירות יכולות לראות מתי הביוץ והתייצבות של המחזור החודשי מתרחשים. בדרך כלל זה אורך 1-3 שנים, מיום קבלת הווסת הראשונה, עד אשר השעון הביולוגי במוח (אשר מווסת את הפעילויות הפיזיולוגיות הקצביות) מגיע לבגרות מספיקה ליצירת מחזורים קבועים אישיים.
דרך אגב, שימוש בגלולה בגיל צעיר פוגע בתהליך ההתבגרות. מחקרים קליניים הוכיחו כי יש התאמה בין שימוש בגלולה, או הורמונים סינתטיים אחרים בגיל צעיר ולאורך זמן רב, ובין בעיות כניסה להריון בשנים מאוחרות יותר.
התייחסות לנשים בתקופת הבלות (מנופאזה): העובדה שמערכת הבקרה המרכזית במוח, ביחד עם הביצועים של השחלות, מפסיקים באופן הדרגתי את פעילותם, גורמים לכך שבתקופה זו הביוץ מתרחש מאוחר יותר מהרגיל. ליידי-קומפ/בייבי-קומפ מציין כל איחור בביוץ בזמן זה (או אי הופעת ביוץ בכלל).

 

האם אני (או הרופא שלי) צריכים לתכנת את המכשיר, או להכניס לו נתונים אישיים, לפני התחלת השימוש בליידי-קומפ/בייבי-קומפ?

לא. כאשר את מקבלת את המכשיר, הזמן, התאריך והשנה כבר מכוונים (בכל זאת מומלץ לבדוק ולתקן לפי הצורך). את צריכה לכוון את השעון המעורר שיעיר אותך בזמן שאת רוצה להתעורר.
בבוקר למחרת, ליידי-קומפ/בייבי-קומפ יעיר אותך למדידת החום. כל מה שאת צריכה לעשות הוא: לחיצה על הכפתור המרכזי פעם אחת.
שימי את המדחום מתחת ללשון למשך בערך 30 שניות עד אשר תשמעי צפצוף המסמן שהמדידה הסתיימה.
אם צריך, לחצי על הכפתורים + או – כדי לציין שיש לך או אין לך ווסת באותו הזמן, זה הכול.

סיימת בפחות מדקה. כל מה שליידי-קומפ/בייבי-קומפ צריך לדעת על מניעת הריון כבר מתוכנת ומובנה בפנים. על ידי הערכה וניתוח של המדידות היומיות שלך, הוא לומד את הנתונים של המחזור האישי שלך. בכל יום הוא מעדכן את הידע שלו על המחזור האישי שלך, זה קורה באופן אוטומטי; את לא צריכה לעשות כלום, גם פעולות נוספות, כמו לקרוא מדידות ישנות מהזכרון של המכשיר, קל לבצע בצורה פשוטה.
בתום המדידה והצפצוף, המחשבון ידליק את אחת מהנורות (אדום, צהוב, ירוק) שיסמנו לך מה מצב הפוריות לאותו היום.

 

מה ההבדל בין ליידי-קומפ ובייבי-קומפ?

ליידי-קומפ מומלץ לכל הנשים המחפשות שיטה אמינה ובטוחה למניעת הריון.
מלבד התוכנה המיוחדת של תכנון משפחה המותקנת בבייבי קומפ, שני המכשירים זהים. אם רוצים, אפשר, בזמן מאוחר יותר, להוסיף את התוכנה המותקנת בבייבי-קומפ, למכשיר ליידי-קומפ ולהפוך אותו למכשיר בייבי-קומפ.
בייבי-קומפ מצוייד בתוכנה נוספת לתכנון משפחה אוניברסלי. "אוניברסלי" משמעותו היא שבייבי-קומפ יכול לפעול גם למניעת הריון וגם לסייע בכניסה להריון, גם כאשר יש קשיים, ובתכנון משפחה.

פוריות:
מדידת חום; נתוני וסת M; תצוגת פוריות יומית.

חיזוי פוריות:
תחזית פוריות צפויה (עד 6 ימים קדימה, ועד חודש קדימה); מידע על מחזורי מונופאזה.

תכנון:
תצוגה המראה את יום ההפריה האופטימלי (עד 6 ימים קדימה, ועד חודש קדימה); אפשר להכניס מידע על קיום יחסי מין – נתון SI ; כאשר מכניסים נתון SI, אפשר לראות את ההפריה האופטימלית ביחד עם חיזוי מין הילוד.

מידע על הריון:
4 ימים לאחר ההפריה, סבירות להריון לאחר 15 יום, אישור להריון החל מהיום ה-17 לאחר ההפריה; תאריך העיבור ותאריך הלידה המשוער מוצגים יחד עם מין הילוד.

אחזור מידע:
אפשר לראות מדידות חום ונתוני וסת M קודמים (עד 120 ימים אחורה), עם נתוני פוריות (עד 31 ימים אחורה).

נתונים קודמים:
שני המכשירים מאפשרים להכניס נתוני וסת M עד 7 מחזורים אחורה (יום M ראשון).

מהו מקור הנתונים בהם משתמשים ליידי-קומפ/בייבי-קומפ וכיצד הם נאספים?

בכל בוקר, בשעה שבה כוונת את השעון המעורר (אם את משתמשת בו), ליידי-קומפ/בייבי-קומפ מעיר אותך. את מודדת מיד את חום גופך (חום השחר, חום היקיצה) באמצעות החיישן האלקטרוני.

המחשב קורא את החום דרך החיישן ומשתמש בנתון כדי לחשב את הפוריות שלך למשך 24 השעות הבאות. חשוב מאוד, קריטי, שתמדדי את החום בעודך שוכבת במיטה, לפני שאת זזה או קמה, מאחר וחום הגוף במנוחה חשוב מאוד, ללא השפעה של פעולות גופניות.

"האם המשמעות היא שאני עדיין צריכה להשקיע כל בוקר מספר דקות במדידת החום?"

לא. ליידי-קומפ/בייבי-קומפ משתמש בחיישן טמפרטורה אלקטרוני שפותח במיוחד ומוגן על ידי פטנט. הוא גם מאוד מהיר וגם מדוייק ביותר. החיישן מודד את החום בתוך כ 30 שניות והדיוק שלו הוא מאית המעלה. הצפצוף מודיע לך על סיום המדידה. זה כל מה שאת צריכה לעשות עם ליידי-קומפ/בייבי-קומפ. התהליך כולו אורך פחות מדקה.

 

כיצד אני מודדת את החום שלי?

"האם אני יכלה למדוד את החום שלי בבוקר כאשר אני מתעוררת באופן טבעי, ולא על ידי השעון המעורר של המכשיר?"
כן. כל עוד זמן המדידה הוא בטווח של כשלוש שעות לפני או אחרי זמן המדידה המתוכנן.
כאשר לא משתמשים בשעון המעורר, ליידי-קומפ/בייבי-קומפ מחשב את זמן מדידת החום באופן אוטומטי על בסיס יומי.
המכשיר קורא את זמן המדידה של היום הקודם, אשר נשמר במכשיר יחד עם נתונים נוספים, ומציין את חלון הזמן האפשרי למדידה ע"י תצוגה מוארת של סמל המדחום במשך חלון הזמן. אם את מתעוררת ורואה שסמל המדחום מואר, כל שאת צריכה לעשות הוא ללחוץ על כפתור ולמדוד את החום. אם את רוצה להיות בטוחה שתתעוררי בתוך חלון הזמן, את יכולה לכוון את השעון המעורר ולהגדיר את חלון זמן המדידה.

"אם מדידת החום חייבת להיות כל-כך מדוייקת, האם אין סכנה בכך שאעשה טעות במדידת החום, במיוחד כאשר אני חצי רדומה בבוקר? מה קורה אם המדחום נופל או לא מוקם נכון בתוך הפה?"
כל תהליך מדידת החום מבוקר באופן מושכל על ידי ליידי-קומפ/בייבי-קומפ, המשמעות היא שליידי-קומפ/בייבי-קומפ קורא את המדחום מספר מאות פעמים בשניה, ומצפה לראות עליה ברורה ברמת החום. אם העליה בחום מתקדמת בצורה שונה מהמצופה, למשל בגלל שהמדחום זז ממקומו, ליידי-קומפ/בייבי-קומפ מגלה זאת מיד.
אם חיישן הטמפרטורה מונח במקום לא נכון מלכתחילה, למשל על הלשון במקום מתחת ללשון, גם זה יתגלה מאחר והטמפרטורה הנמדדת תהיה נמוכה ממדידות אחרות השמורות במכשיר. אותו הדבר קורה גם אם המדידה הופסקה מוקדם מדי (לפני השמע הצפצוף המודיע על סיום המדידה).

 

האם זה בסדר אם אני לא מודדת את החום מפעם לפעם, למשל בגלל שאני לא ישנה בבית או מפני שאני רוצה להתעורר מאוחר יותר?
כן. כפי שכבר נכתב, ליידי-קומפ/בייבי-קומפ יכול לקבוע את רמת הפוריות שלך, מפני שהוא השתמש בנתונים הקודמים שהוכנסו למחשב לחשב את המחזור שלך על ידי נוסחאות סטטיסטיות. בצורה דומה, הוא יכול למלא פערים. זה אפשרי כמובן רק אם יש מדידות בזכרון; בהתחלה, את חייבת למדוד את החום כל יום בצורה סדירה. ככל שיש יותר מדידות, ליידי-קומפ/בייבי-קומפ יכול לחזות את רמת הפוריות שלך בצורה יותר טובה.
אם אין עדיין מספיק מדידות בתוך המחשב כדי לחזות את הימים הלא-פוריים באופן אמין, ליידי-קומפ/בייבי-קומפ תמיד ימנע מלסכן אותך, וידליק "אדום", או, במקרה של ספק, "צהוב" (שלב לימודים). לכן חשוב מאוד לא לוותר על מדידת החום ללא סיבה מספקת. (אולי שלושה חודשי לימוד לנשים דתיות).

"מה קורה אם אני מצוננת, יש לי קצת חום, או שתיתי אלכוהול והלכתי לישון מאוחר? כל זה יכול לגרום לעליית חום. האם זה לא יגרום למדידה שגוייה ולכן לתצוגת רמת פוריות לא נכונה?"
לא, כפי שכבר הסברנו, ליידי-קומפ/בייבי-קומפ מחשב את המהלך העתידי של המחזור (ואת רמת הפוריות בהתאם) מתוך מדידות החום הקודמות אשר שמורות במחשב. חישובים אלו מבוצעים עבור כל אשה בנפרד וכוללים את נקודות השיא והשפל הטיפוסיות של גרף הטמפרטורה לפני ואחרי הביוץ, כמו גם התנודות הנורמליות הטיפוסיות של חום הגוף.
תנודות "חריגות" בחום הגוף, כמו אלו הנגרמות על ידי מחלה, צריכת אלכוהול, או חוסר שינה, שונות מתנודות "נורמליות".
ליידי-קומפ/בייבי-קומפ בוחן כל קריאת טמפרטורה כדי לבדוק אם היא מדוייקת או אם היא מושפעת מאחת הסיבות המתוארות לעיל. לאחר הערכה, מדידת חום זו תלקח בחשבון לחישובים עתידיים או שיתעלמו ממנה.
עם זאת, אם אינך חשה בטוב, וחום הגוף שלך אכן עלה כתוצאה ממחלה, עדיף לא למדוד חום כדי לא להכניס ערכים שליליים.
כנ"ל אם שתית אלכוהול ואת חשה שאת לא במיטיבך, עדיף שלא למדוד חום ביום שלמחרת.

ככלל, ניתן לדלג על עד שלושה ימים רצוף ללא מדידה (אחרי תקופת שימוש בסיסית של כשלושה, ארבעה חודשים) והדבר אינו משבש את הנתונים שבמחשבון.
תצוגה “F” על המסך מציינת מדידת חום גבוהה בגלל מחלה או חיישן מקולקל.

 

האם אני יכולה להשתמש בליידי-קומפ/בייבי-קומפ כאמצעי מניעה?

"מהי האמינות של ליידי בייבי בהשוואה עם שיטות אחרות של מניעת הריון?"
עולם הרפואה משתמש במדד פרל לציון האמינות של שיטה למניעת הריון. מדד פרל מראה כמה הריונות בלתי רצויים ארעו בתוך קבוצה של 100 נשים (המשתמשות בשיטה המסויימת) במשך שנה אחת. גלולה נגד הריון שיש לה מדד פרל 1.0 – המשמעות היא שאם 100 נשים תשתמשנה בגלולה זו במשך שנה, אחת מהן בכל זאת תכנס להריון.
המחקר המדעי על המחשבונים אישר כי ליידי-קומפ/בייבי-קומפ מבטיח ביעילות ציון של 0.7 במדד פרל.

"מה קורה כאשר אני מתחילה להשתמש בליידי/בייבי? האם ליידי/בייבי זקוק ל'זמן הרצה' כלשהו, שבו אני עדיין צריכה להשתמש בגלולה?"
בשום פנים ואופן לא.כאשר את נוטלת גלולה או זריקה (או שימוש בהתקן תוך רחמי), אין לך מחזור חודשי נורמלי, מאחר והכל מווסת על ידי ההורמונים הסינטטיים. הדימום שמתרחש כל 28 ימים נגרם בגלל ההפסקה בנטילת הגלולה. הדימום מופעל באופן מלאכותי על ידי הפסקת השימוש בהורמונים ונטילת גלולות סוכר למשך שבוע. הפסקה זו לשבוע נוצרה כדי לטעת בך את הרושם המלאכותי שיש לך מחזור חודשי נורמלי. אין קשר בין הדימום המלאכותי ובין וסת טבעית. באופן דומה, כאשר את משתמשת בגלולה, אין ביוץ ולכן גם אין עליית טמפרטורה המתרחשת בזמן הביוץ. כדאי לדעת עובדה מעניינת נוספת: מאחר והביוץ מופסק, הגוף אינו מייצר את ההורמון פרוגסטרון ובכך גורם לעליית הסיכון לחלות בסרטן ולתופעות לוואי נוספות, כמו PMS (תסמונת טרום וסת), מיגרנה, כאבי ראש וכו'.
אם תמשיכי להשתמש בגלולה, ליידי/בייבי לא יוכל לקרוא את התנודות הטבעיות של חום גופך במשך המחזור החודשי שלך. לכן אין ליטול גלולות כאשר את מתחילה להשתמש בליידי/בייבי.

"האם אני יכולה להשתמש בליידי/בייבי מיד לאחר הפסקת השימוש בגלולה או בזריקות?"
לא, את צריכה לקחת בחשבון ששימוש לאורך שנים רבות בגלולות/התקנים, וגרוע יותר בזריקות, או מדבקות, ובוודאי אם התחלת בגיל צעיר מאוד, יכול לשבש את תהליך ה"החלמה" של גופך ושיקום הקצב הטבעי שלו. במשך תקופה זו ייתכן מאוד שלא תבייצי והווסת תתאחר או לא תופיע כלל. ליידי/בייבי יקבע את המחזור האישי שלך כפי שהוא כעת, וימשיך להדליק נורה צהובה בימים בהם את אולי פוריה, או בימים בהם הוא עדיין בשלב הלימוד. ברוב המקרים, כאשר השימוש בגלולה היה לזמן קצר, תהליך הלימוד אורך כשלושה שבועות עד חודש.

הדימום הראשון לאחר הפסקת השימוש בגלולה אינו ווסת אמיתית. הדימום נגרם כתוצאה מירידת כמות ההורמונים בגוף לאחר הפסקת נטילת הגלולות (כמו שקורה בשבוע ההפסקה כאשר נוטלים גלולות). בדרך כלל עוברים 2-4 שבועות עד אשר השעון הביולוגי הטבעי חוזר לפעולה ולכן צריך להמתין עוד כארבעה שבועות נוספים (ס"ה 6-8 שבועות לאחר הפסקת השימוש בגלולות), או עד אחרי קבלת מחזור נוסף.
בתקופה שבין הפסקת הגלולות וקבלת וסת אמיתית, הסיכון להריון הוא חלקי, מאחר והמחזור הראשון לאחר הפסקת הגלולות הוא בדרך כלל (אבל לא תמיד) ללא ביוץ. בתקופה זו מומלץ להשתמש באמצעי מניעה חוסמים (כמו קונדומים) בעת קיום יחסי מין.

"האם אסור בכלל לקיים יחסי מין מכל סוג שהוא באותם הימים בהם ליידי בייבי מראה אדום או צהוב?"
לא; אפשר כמובן לקיים קשר פיזי הדוק עם בן-הזוג, בתנאי שאין פליטת זרע בתוך הנרתיק.
בנוסף, בימים אלה אפשר להשתמש באמצעי מניעה שונים. המתאימים ביותר הם שיטות מניעה חוסמות, כגון הקונדומים, אשר מונעים מתאי הזרע להגיע לרחם ולחצוצרות. האמינות של שיטות המניעה החוסמות משתנה ותלויה מאוד בשימוש נכון; לכן, רמת הנסיון שיש למשתמש עם שיטת מניעה מסויימת היא חשובה. לפני שמשתמשים בשיטת מניעה שלא הכרת לפני כן, חפשי מידע אמין ממקור מוסמך או מהספרות.

"אני משתמשת כעת בשיטת מדידת חום השחר ורושמת את כל הנתונים בפנקס עם גרפים של טמפרטורה. האם זה אפשרי גם עם ליידי/בייבי?"
בעת השימוש בליידי/בייבי, אין לך כל צורך ברישום זה, מאחר והליידי/בייבי נותנים לך כבר את התוצאה המדויקת למצב הפוריות שלך ל 24 השעות הקרובות, ותחזית ל 6 ימים קדימה, ועד חודש קדימה.
בנוסף, ליידי/בייבי עושים בדיוק רישום זה ואף במדויק הרבה יותר, כל הנתונים הללו נרשמים ושמורים במחשבונים , וניתן להורידם ולהדפיסם במחשב הביתי, עד 120 יום אחורה.

 

מה מידת היעילות של ליידי-קומפ/בייבי קומפ בהשוואה לשיטות אחרות של מניעת הריון?

ארגון הבריאות העולמי מציג, במסמך שכותרתו "קריטריונים לבחירה בשיטת מניעת הריון לשימוש לטווח ארוך" (מהדורה שלישית 2005), מציג את הנתונים הבאים על היעילות של שיטות שונות למניעת הריון בשנה הראשונה:

שיטה

אחוז כשלונות בשימוש מושכל

אחוז כשלונות בשימוש אופייני

ללא שיטה

85%

85%

ליידי-קומפ; בייבי-קומפ, פירלי

0,7%

3,8%

הגלולה

0,3%

8%

התקן תוך-רחמי עם נחושת

0,6%

0,8%

התקן תוך-רחמי עם פרוגסטרון

0,1%

0,1%

קונדום גברי

2%

15%

משגל נסוג                      Withdrawal method

4%

27%

קונדום נשי

5%

21%

טבעת

0,3%

8%

טלאי למניעת הריון          Contraceptive patch

0,3%

8%

דיאפרגמה

6%

16%

כובעון צווארי (בשימוש אצל נשים עקרות) Cervical cap

9%

16%

ספוג בשימוש אצל נשים עקרות

9%

16%

קוטלי זרע

18%

29%

זריקה הורמונלית                      Depo Provera

0,3%

3%

עיקור זכרי (כריתת צינור הזרע)      Vasectomy

0,1%

0.15%

עיקור נשי (קשירת חצוצרות)        Tubal ligation

0,5%

0,5%

שיטת הימים הבטוחים      The rhythm method

9%

25%

שיטה משולבת (מדידות חום, בדיקת ריר צואר הרחם)                  Sympto-thermal method

3%

25%

 

אני משתמשת כעת בגלולות נגד הריון. מה אני צריכה לעשות אם אני רוצה להשתמש במחשבי הפוריות?

לפני שאת מתחילה להשתמש בליידי/בייבי, את צריכה להפסיק את השימוש בגלולות/התקנים, או כל אמצעי מניעה ההורמונאליים אחרים, אח"כ להמתין עד לאחר קבלת המחזור שאחרי הדימום שיופיע כתוצאה מהפסקת אמצעי המניעה (כלומר כ3,4 שבועות), ורק אח"כ.
כל עוד את משתמשת בגלולה, לא יהיה לך מחזור נורמלי מאחר והחומר בגלולה מונע מהגוף שלך לייצר הורמונים. תקופת הוסת שיש לך אחת ל 28 ימים, מתבססת על המינון של החומר הפעיל בגלולה. ההפסקה של שבעה ימים גורמת לך לחשוב כאילו יש לך מחזור נורמלי, אבל אין לו שום קשר עם מחזור הוסת החודשי שלך. לכן את לא מבייצת כאשר את נוטלת גלולות. ליידי/בייבי משתמש בשינויים החלים בחום גופך בתקופת המחזור החודשי, אבל אם אין ביוץ אין גם עליית טמפרטורה. כל עוד תמשיכי להשתמש בגלולות, המחשב לא יוכל לחשב את המחזור שלך.

 

אני מתכננת לנסוע. מתי אני צריכה למדוד את החום באזור הזמן החדש?

אם בכוונתך לשהות תקופה ממושכת באזור שבו הפרשי הזמנים הם מעל 6 שעות, כווני את שעון הזמן של ליידי/בייבי לזמן המקומי מיד עם הגיעך למקום, והפעילי את השעון המעורר. אל תמדדי את החום באותו היום או היום למחרת. לאחר יומיים התחילי לבצע את המדידות כרגיל. אם הפרש הזמנים קטן משש שעות, המשיכי למדוד כרגיל, מיד לאחר שאת מתעוררת, מפני שהזמן הוא בתוך החלון המקובל למדידת החום.

 

האם תיתכן טעות במדידת החום?

לא. אי אפשר לטעות בקריאת החום מאחר והמחשב מנטר את התהליך. המשמעות היא שהמחשב יודע מתי הטמפרטורה הנמדדת חורגת מרמת הטמפרטורה הצפויה.

לפרטים נוספים מלאו את הטופס